Büyük yatırımlarla kendi bağımsız grafik ünitesini geliştirmek için kolları sıvayan Intel değerli etaplar kat etmiş durumda. Geçmiş periyotlarda gündeme gelen üretim problemi yahut verimlilik badiresi üzere dedikoduların pek de gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor. Firma birinci bağımsız ekran kartını piyasaya sürdü bile.

Intel Xe HPG nedir?

Firmanın yeni grafik üniteleri bundan bu türlü Intel Xe HPG isimlendirmesi altında toplanacak. Intel Xe LP dizaynları gelenseksel dizüstüleri ve işlemciye entegre grafik ünitelerini hedefliyor. Haliyle verimliliğe odaklanıyor.

Intel Xe HP dizaynları biraz daha güç isteyen oyuncu ve sunucu bilgisayarlarına odaklanıyor. Intel Xe HPC ise en üst düzeyde ışın izleme, yüksek kare oranları, değişken odak üzere oyunculara yönelik optimizasyonlarla geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Intel Xe LP dizaynını temel alan Intel Iris Xe MAX ismini Asus ve Acer dizüstü modellerinde görmüştük. Full HD çözünürlüğe kadar çıkabilen Intel Xe LP tasarımı Tiger Lake işlemcisindeki grafik ünitesinde de kendisine yer buluyor. Sonrasında ise oyuncular var.

Firma önümüzdeki devirde oyunculara yönelik olarak DG2 kod ismindeki grafik ünitesini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şimdi alfa sürümünde olan ve test çalışmaları devam eden DG2 için 2021 ortalarına hakikat bir vakit dilimi hedefleniyor.

DG2 grafik ünitesinin Intel Xe HPC sınıfında yer alacağı kestirim ediliyor. Oyuncu sınıfında bahtını denemek istediği görülen Intel; biraz daha ana akım olacak Xe HP grafik ünitesini ise muhtemelen 2021 sonlarına hakikat piyasaya sürecek.

Başka taraftan Xe-HPG DG2 grafik ünitesinin TSMC tarafından üretileceği belirtiliyor. Intel bugüne kadar bell başlı işlemcilerini TSMC’ye ürettirmişti lakin son periyotta yaşanan üretim zahmetleri nedeniyle paydaşlığın daha da büyüyeceği tabir ediliyor.Tags :