Katlanabilir ekranlı akıllı telefonlara tüketici dünyası yeni yeni alışmaya başlarken şimdiden genişleyebilir ekranlı telefon konseptleri üzerinde çalışmalar yapılıyor. Büyük ekranlardaki rulolama sisteminden ilham alan yeni konsept yakında hayatımıza girebilir.

Oppo X 2021 neler sunuyor?

Geçtiğimiz haftalarda Çinli TCL’nin üste hakikat genişleyen bir konseptine ilişkin birinci test görüntüleri internete sızmıştı. Sonrasında Samsung yöneticisinin kenara gerçek genişleyen bir Samsung telefon prototipini elinde tuttuğunu görmüştük.

Oppo ise resmi olarak birinci genişleyebilir ekranlı telefon prototipini ürettiğini duyurdu. Oppo X 2021 ismi verilen değişik akıllı telefon konsepti katlanabilir telefonların yaşadığı ezilme yahut yıpranma sıkıntılarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Oppo X 2021 modelinde OLED bir esnek ekran kullanılıyor. Kasanın belli bir kısmında yer alan Roll Motor ismindeki 6.8mm düzenek otomatik olarak ekranı uzatıyor yahut kısaltıyor. 6.7 inçlik bir telefon böylelikle 7.4 inçe uzuyor. Firma toplamda bu konsept için 122 patent almış ve yalnızca 12 tanesi sistem sisteminde kullanılıyor.

Bu konseptte telefonun bir kısmı sabit kalırken öteki kısmı ekranı çekiyor. Böylelikle daha sağlam bir yapı ortaya çıkıyor. Ayrıyeten ekranın üzerine uygulanan 0.1mm kalınlığındaki Warp Track katmanı sağlamlığı arttırıyor.

Oppo makul senaryolarda uzamış ekranın avantaj sağlayacağını belirtiyor. Yani katlanabilir konseptlerdeki üzere çok daha fazla büyüyen ekranlar bu konseptin manifestosunda yer almıyor. Oppo X 2021 için en erken 2022 yılı işaret ediliyor.