Dünya genelindeki tüm futbolseverler, dün akşam gelen bir haberle sarsıldılar. Dünyanın en büyük futbolcularından bir tanesi olarak bilinen Diego Armando Maradona, 60 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hem futbolu hem de sallantılı hayatıyla bilinen Maradona’nın hayatını kaybedişi, pek çok kesim tarafından hüzünle karşılanırken, dünyaca ünlü futbolcunun hayatıyla ilgili yeni bir ayrıntı gün yüzüne çıktı.

Uğruna bir din bile yapılan Maradona’nın hayatındaki hayli enteresan olay, dünyaca ünlü yıldızın iki Türkle olan öyküsünü içeriyor. “Atakan Sedefoğlu” isimli birinin Facebook üzerinden anlattığı olaylar, bir yandan güldürürken başka yandan da bu yıldız ismin hayatının uyuşturucu nedeniyle ne hale geldiğini gözler önüne seriyor. Dilerseniz lafı uzatmadan, Maradona’nın iki Türkle olan öyküsüne yakından bakalım.

İşte Maradona’nın iki Türk’le olan o öyküsü

Yıllardır bende sır üzere gizli olan öyküyü Maradona öldüğüne nazaran anlatabilirim… Beyefendiler anlattıklarım gerçek, dalga geçen olursa üzücü bozarım, moralim çok bozuk haberiniz olsun.
Vaktinde dedem ve arkadaşı Erzincan’dan kalkıp bir tanıdık vasıtasıyla İtalya’da çalışmak için yola koyuluyorlar kaçak yollarla varıyorlar Torino’ya oradan da Napoli kentine… Dedem ve arkadaşı (Behçet) yıllarca Napoli sokaklarında hamallık yapıyorlar, yeri geliyor para ile adam dövüyorlar. Her neyse yıllarca orada bulundukları için artık kentin içini dışını biliyorlar. Napoli maçları büyük gelir kapısı olduğundan dedem ve Behçet amca atkı,bere,forma bazen de köfte ekmek satıyorlarmış. Stadın etrafında yıllarca Napoli’nin ekmeğini yiyen bizimkiler gel vakit git vakit Napoli ekibinin hayranı oluyorlar.1988 yılı taraftar kümelerinin içine giren dedemler Maradona’yı canlı izleme fırsatı buluyorlar. Tabi izledikçe hayran kalıyorlar. Asıl konuya gelelim, 1990 yılının kış ayının birinde Napoli-Milan maçı varmış. (Dedem bu anıyı anlatırken daima burada çok heyecanlanırdı) Bizimkiler köfteleri hazırlamışlar, stad etrafında seyyar köfte tezgahı açmışlar neyse maç 1-1 bitmiş Maradona 1 tane sallamış herkes dağılmış bizimkiler maç sonrası hasılatı toplamışlar derken o da ne, Maradona bizimkilerin yanına gözleri kıpkırmızı eli ayağı titrek bir biçimde yaklaşmış, bu ortada bilirsiniz Maradona her gün uyuyamazmış, o gün de maçtan sonra ekiple arbede edip stadı terketmiş ‘hey amigı soy malı, necesito los bienes’ (kötüyüm, üzere bir şey) bizimkiler tabi el pençe divan, dedem çabucak Behçet amcayı yollamış, o orta kalan köftelerden bir yarım yapmış, Maradona’yı oturtmuş tabureye, neyse gelmiş dedem gazete kağıdını üzerine sermiş, valla bundan sonrasını o denli bir anlatıyor ki Maradona (Söylediğine nazaran iptal edilen golü için hakeme sövüyormuş), yaptıkları bu uygunluktan sonra Napoli’deki meskenine misafirliğe çağırmış bizimkileri,koskoca Maradona tahminen inanmayacaksınız lakin fotoğrafları bile mevcut bulabildiğimi göstereceğim.

Konutunda sohbet muhabbet derken, gelin benim yanımda çalışın diyor Maradona, bizimkiler de biz kaçağız nasıl çalışalım yanında diyorlar o da kaçak işleri sevdiğinden ötürü daha güzel olur benim için, sigortanızı vermem gibisinden espiri yapıp gülüyor. Neyse dedemler kaçak olarak Maradona’nın ayak işlerini yapmaya başlıyorlar. Ayrıyeten yanında barınıyorlar, villasında bahçede oradan oraya koşturuyorlar. Ama o orta Maradona kriz geçiriyor, daima uyuşturucu krizine giriyor, dedemler her anlattığında hüzünlenip ağlarlar. Napoli ile kahır yaşayan Maradona ülkede hain ilan edilmek üzereydi. Vergi kaçıran ve daima gece hayatıyla gündem olan Maradona’nın devlet malların el koymak üzereydi. Bu durumun farkında olan Maradona, dedem ile Behçet amcaya 100-150 gram tartısında bir elmas verip, ‘bunu alın ve ülkenize dönün lakin kimseye bahsetmeyin üçümüz de yanarız’ diyor. (O vakitler kaçakçılık yaptığı sav ediliyordu. ‘Ben de gideceğim’ diyor dedemlere ve o sene esasen Sevilla’ya transfer olmuştu. Allah gani gani rahmet eylesin, dedemler gelince o elması bozdurup o vaktin parasıyla 1 milyon Türk lirasını yarı yarıya bölüp hayatlarını yaşıyorlar. Şu an durumumuz Allah’a şükür çok âlâ, hepsi Maradona sayesinde, dedem 97 yılında benim ismimi Maradona koymak için nüfus memuruna yalvarıyor. Ama Türkçe isim olmadığından koymuyorlar. Kendisi merhum oldu, bana daima Maradona diye seslenirdi. Ekteki fotoğrafta dedem Maradona’nın egzersizi sırasında krize girmesin diye araçla taşıyor.​

İşte “ekteki” o fotoğraf

Anlatılan olaydaki başka fotoğraflar ise şöyle

Facebook’taki “AOG Yedek Kulübesi” isimli kümede paylaşılan bu olaya, AOG’nin Instagram hesabı üzerinden de erişilebiliyor. Şayet Instagram’daki o gönderiyi incelemek isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz. Maradona’nın hayatını kaybettiğine dair ayrıntılı haberimize ise burada bulunan ilişkiyle ulaşabilirsiniz.