Günümüzde büyük boyutlu evrak gönderim oranı arttıkça gereksinim duyulan araç sayısı da artıyor. Ceplerimizdeki akıllı telefonların 4K üzere büyük çözünürlükte görüntüler kaydedebilmesiyle birlikte bu görüntülerin e-posta ve gibisi yollarla gönderimi imkansız hale geldi. Bu tip durumlarda kullanıcıların imdadına görüntü formatını değiştirebilen uygulamalar yetişiyor.

Görüntü formatını değiştirmenin yararlarının en büyüğü elbet ki boyutun küçülmesini sağlamak. Çok kısa bir görüntü bile çözünürlüğü yüksek olduğunda önemli boyutlar kaplayabildiği için rastgele bir platforma görüntü yüklemek ve görüntüleri transfer etmek son derece kuvvetli oluyor. Bu yazımızda görüntü format değiştirme programlarının kullanımından kelam edeceğiz. Anlatım sırasında kullandığımız programın ismi ise Any Görüntü Converter. Bu programın dışında Freemake Görüntü Converter ve Total Görüntü Converter üzere opsiyonlara da göz atabilirsiniz.

Görüntü format değiştirme nasıl yapılır?

  • Adım #1: Any Görüntü Converter’ı indirin, kurun ve açın
  • Adım #2: Üst sekmedeki “CD Ekle”, “Videoları Ekle”, “Linkleri Ekle” seçeneklerinden gereksiniminiz olanı seçin.
    • YouTube görüntüleri için “Linkleri Ekle” seçeneğini tercih edebilirsiniz.
  • Adım #3: Dönüştürmek istediğiniz formatı seçin ve sağdaki sekmeden ayarlarınızı yapın.
  • Adım #4: Sağ üstte yer alan “Şimdi Dönüştür” butonuna basın.
  • Adım #5: Formatı değiştirilmiş görüntünüze ulaşmak için dışa aktarılan klasörü denetim edin.

Adım #1: Any Görüntü Converter’ı indirin, kurun ve açın

Bu ilişkiyi kullanarak birçok görüntü format değiştirme programından biri olan Any Görüntü Converter’ın indirme sayfasına erişebilirsiniz. İlişkiyi açtıktan sonra ekrandaki indirme butonunu kullanarak programı indirebilirsiniz. İndirme sürecinin akabinde bilgisayarınızdaki dilediğiniz bir klasöre suramı gerçekleştirebilirsiniz.

Adım #2: Üst sekmedeki “CD Ekle”, “Videoları Ekle”, “Linkleri Ekle” seçeneklerinden gereksiniminiz olanı seçin:

Programın ana ekranını açtıktan sonra üstteki sekmelerden gereksiniminiz olanı seçmeniz gerekiyor. Bilgisayarınıza takılı bir CD’deki görüntüyü dönüştürmek için “CD Ekle”, bilgisayarın içinde yer alan bir görüntüyü dönüştürmek için Görüntüleri Ekle, internette yayınlanmış bir görüntüyü dönüştürmek için ise “Linkleri Ekle” seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

Adım #3: Dönüştürmek istediğiniz formatı seçin ve sağdaki sekmeden ayarlarınızı yapın:

Görüntünün içeri transferini tamamladıktan sonra artık görüntüye dair ayarları yapmaya geçebilirsiniz. Sağ üst kısımdaki format penceresini açarak onlarca farklı formata ve aygıta uygun seçeneği seçebilirsiniz. Format seçiminin akabinde sağ alttaki sekmeden de görüntünün çözünürlüğüne ve renklerine müdahale edebilirsiniz.

Adım #4: Sağ üstte yer alan “Şimdi Dönüştür” butonuna basın:

Tüm ayarları tamamladıktan sonra görüntünün dönüştürme sürecini başlatabilirsiniz. Bunun için sağ üstte yer alanArtık Dönüştürbutonunu kullanmanız gerekiyor. Bu butonu bastıktan sonra görüntünün dönüşüm ilerlemesi ekranda görünecektir. Dönüşme mühletinin görüntünün uzunluğuna, boyutuna ve yaptığını ayarlara nazaran değişebileceğini hatırlatmakta yarar var.

Adım #5: Formatı değiştirilmiş görüntünüze ulaşmak için dışa aktarılan klasörü denetim edin:

Dönüştürme süreci tamamlandığında belirlemiş olduğunuz formatın ismine açılmış bir klasörün içine görüntünüzün yeni hali çıkarılmış olacak.

Bu yazımızda Any Görüntü Converter isimli görüntü format değiştirme programını kullanarak bu programların nasıl kullanıldığını anlattık. Her programın arayüzü farklı olsa da kullanım mantığı olarak her görüntü format değiştirme programı birebir süreçleri içeriyor.

Tags :