Xbox Game Pass ismi altında hizmete başlayan abonelik servisi, oyuncuların son devirde en işine yarayan ve en mantıklı servislerden birisi oldu. Oyuncuların epey uygun bir fiyata abone olabildiği bu sistemde birçok oyunun bulunduğu büyük bir kütüphaneye erişebiliyorsunuz. Oyuncular için sistem her ne kadar ziyadesiyle yeterli gözükse de gelişticilerin bu durumdan nasıl bir yarar sağladığı bilinmiyordu.

Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer ise geçtiğimiz saatlerde yaptığı bir röportajda geliştiricilerin Game Pass sisteminden nasıl para kazandığını açıkladı. Spencer, neredeyse her geliştirici için farklı bir muahede yapıldığını söyledi. Örneğin; küçük ve orta büyüklükteki geliştiriciler, başlangıçta muhakkak bir fiyat istiyorlar ve oyunlarını çıktığı birinci günden Game Pass sistemine yerleştiriyorlar.

Birtakım oyunlarda ise Xbox, oyunun tüm geliştirme maliyetini karşılıyormuş ve karşılığında da stüdyo oyunu birinci günden Game Pass’e yerleştiriyormuş. Stüdyonun buradaki çıkarı ise oyunun isminin duyulması ile birlikte PlayStation’dan, Switch’ten, PC’deki öbür platformlardan ve fizikî satışlardan elde edilen kârlar.

Çıkışının üzerinden belli bir müddet geçmiş olan ve artık neredeyse hiç satış yapamayan oyunların stüdyosu ise Xbox ile irtibata geçip “Bize şu kadar para verirseniz oyunumuzu Game Pas’e yükleriz.” diyormuş. Xbox’ın kendi geliştirdiği oyunlar ise esasen birebir şirket içerisinde olduğu için rastgele bir mutabakata gerek kalmıyor. 

Ayrıyeten Phil Spencer, başlangıçta birden fazla stüdyonun bu sistemden çekindiğini ve “Siz bize parayı baştan verin, bu duruma çok inanmıyoruz.” üzere bir yaklaşım sergilediklerini söyledi. 

Tags :