Radyo ve Televizyon Üst Heyeti (RTÜK), tıpkı Spotify üzere dünya genelinde milyonlarca aboneye sahip olan ve Türkiye’de de kullanılabilen müzik platformları Deezer ve TIDAL’a geçtiğimiz günlerde lisans başvurusu yapmaları için 72 saatlik müddet tanımıştı.

9 Kasım tarihinde ortalarında Deezer ve TIDAL’ın da bulunduğu 6 yayıncıya ihtar veren Şura, belirtilen mühlet içerisinde lisans başvurusunu yapmadığı gerekçesiyle TIDAL’a erişim manisi getirdi. Yapılan açıklamada, TIDAL haricinde öbür 5 yayının lisans başvurusu yaptığı belirtildi.

RTÜK’ten yapılan açıklama:

Kurul’un web sitesinden hususla ilgili yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Radyo ve Televizyon Üst Şuramız 9 Kasım 2020 tarihinde İnternet ortamından yayın lisansı almadan yayın hizmeti yapıldığı tespit edilen URL adreslerini ilan ederek ihtarda bulunmuştur.

RTÜK’ün resmi internet sitesine eklenen ihtar metninde ortalarında https://www.tidal.com URL adresinin de bulunduğu yayıncılar açıkça belirtilerek kendilerine lisans müracaatı yapmaları için mevzuat gereği 72 saat mühlet tanınmıştır.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin ‘İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri’ başlıklı 10’uncu hususu kapsamında yapılan duyuru üzerine bahse bahis yayıncı dışındaki tüm platformlar gerekli müracaatlarını yapmıştır. Müracaat talebini içeren dilekçesini sunmayan yayıncı hakkında Üst Konsey tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A unsurunun ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkimliğine başvurulmuş ve ilgili mahkeme kelam konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi kararını vermiştir.

İsmi geçen kuruluşun lisans talebine ait müracaatta bulunması halinde verilen kararın kaldırılması için yeni bir süreç başlatılacaktır.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

Türkiye, TIDAL’a erişimi engelleyen birinci ülke oldu:

Husus hakkında Twitter üzerinden açıklamada bulunan Hukukçu Yaman Akdeniz, Türkiye’nin TIDAL’a erişim pürüzü getiren birinci ülke olduğunu söyledi.

Pekala, siz kullanıcılara yüksek kaliteli müzik hizmeti sağlayan TIDAL’ın ülkemizde engellenmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.