Geçtiğimiz haftalarda Netflix’te küçük dizi olarak yayınlanan The Queen’s Gambit, yayınlandığı birinci günden beri gündemden hiç düşmedi. Toplumsal medyada büyük ses getiren dizi, izleyenlerden tam not alırken birçok ülkede de Netflix doruğuna oturdu.

O denli ki Netflix, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşımda tek dönemlik küçük dizinin yayınlandığı birinci 28 gün içerisinde 62 milyon hane tarafından izlendiğini ve Netflix’in en çok izlenen küçük dizisi olarak rekor kırdığını duyurmuştu.

Dizinin yayınlanmasının akabinde satranç seti satışlarında patlama yaşanıyor:

Walter Tevis’in 1983 yılında yayımlanan romanından alıntılanan üretim, 8 yaşında fevkalade bir satranç yeteneği olduğunu fark eden Beth Harmon isminde, öksüz bir kızın öyküsünü anlatıyor. Dizi sayesinde tüm dünyada satranca olan ilgi büyük bir oranda artarken, satranç seti satışlarında büyük bir artış yaşandı.

Dizi, satranç seti satışlarının yanında online satranç karşılaşmalarının oynandığı ve izlendiği internet sitelerine olan talebi de bir oldukça artırdı. Google’daki aramalara bakıldığındaysa Türkiye’de satranç aramasının, dizinin platforma yüklendiği 23 Ekim tarihinden itibaren yükseldiği görülebiliyor.

The Queen’s Gambit, 63 ülkede 1 numaraya oturdu:

Netflix’in resmi toplumsal medya hesapları, geçtiğimiz günlerde The Queen’s Gambit ile ilgili istatistikler paylaşmıştı. Netflix’in diziyle ilgili paylaştığı istatistikler şu biçimde:

  • Dizi, 92 ülkede Top 10 listesine girdi; 63 ülkede 1 numaraya oturdu.
  • Dizinin alıntılandığı roman, yayımlanmasından 37 yıl sonra The New York Times en çok satanlar listesinde yer aldı.
  • Google’da yapılan “Nasıl Satranç Oynanır?” aramaları 9 yılın doruğuna ulaştı.

Tüm dünyada büyük ilgi gören The Queen’s Gambit, şu anda Netflix Türkiye’nin 2. en tanınan imali pozisyonunda bulunuyor. Birinci sıradaysa geçtiğimiz günlerde yayınlanan Türk drama dizisi Bir Oburdur yer alıyor.

Tags :