Snapchat ile hayatımıza giren öyküler özelliği, Instagram ile tepe noktasına ulaşmış ve neredeyse tüm toplumsal medya platformlarında kullanılabilir bir özellik haline geldi. Bu özelliği bünyesine katan platformlar ortasında Twitter ve LinkedIn de katılmıştı.

Fakat kıssalar özelliği fırtınası durmak bilmiyor. Tanınan çevrimiçi müzik dinleme uygulaması Spotify da öyküler özelliğini kullanan şirketler ortasındaki yerini aldı. Lakin Spotify, bir toplumsal medya platformu olmamasından dolayı bu özelliği biraz daha farklı formda entegre etmiş gözüküyor, en azından şimdilik.

Kıssalar özelliği Spotify’a da yolunu buldu

Android yahut iOS aygıtınızdan Spotify uygulamasına girerek platformun oluşturduğu Christmas Hits oynatma listesini açarsanız bu liste için hazırlanmış öyküleri görebilirsiniz. Öyküde listede kesimleri bulunan Jennifer Lopez, Kelly Clarkson ve Pentatonix üzere isimler yer alıyor.

Kıssalar özelliğinin görüldüğü tek yer Christmas Hits listesi değil. Ayrıyeten Tear Drop ve Megan Thee Stallion’un Good News albümü için oluşturulan oynatma listesinde de kıssaların yer aldığı görülüyor. Spotify, yaptığı açıklamada bunun bir test olduğunu söyledi. Yani şu an için öyküler özelliğinin daha geniş manada kullanılıp kullanılmayacağı bilinmiyor.

Bir Spotify sözcüsü, yaptığı açıklamada “Kullanıcılarımızın tecrübesini geliştirmek için rutin bir halde çeşitli testler gerçekleştiririz” dedi. Şirket sözcüsü, bu özelliklerden kimilerinin daha geniş manada kullanıcılarla buluşabildiğini kimilerinin ise kendilerine kıymetli dersler sunduğunu lisana getirdi.

Spotify’ın kıssalar özelliği bu sene başında ortaya çıkmıştı ve yalnızca bir toplumsal medya fenomeni tarafından kullanılabiliyordu. Neredeyse artık yer almadığı platform kalmayan kıssalar özelliğinin Spotify’a da kalıcı olarak yerleşmesi çok da büyük bir sürpriz olmaz.

Tags :