İklim değişikliğinin Dünyamız ve okyanuslar üzerindeki tesirlerinin incelenmesi, deniz düzeylerindeki artışın takip edilmesi ve hava iddialarının daha gerçek yapılabilmesi ismine NASA ve Avrupa Uzay Ajansı paydaşlığıyla geliştirilen Sentinel-6 Michael Freilich uydu SpaceX’e ilişkin Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Okyanusları incelemek üzere fırlatılması planlanan iki uydudan birincisi olacak Sentinel-6, yaklaşık 1.300 km yükseklikte yerleşeceği yörüngeden gezegenimize elektromanyetik sinyaller gönderecek. Okyanuslara çarpıp geri dönecek bu sinyallerle ise deniz düzeylerine yönelik ölçüm yapılacak. Önümüzdeki beş yıl içinde ise ikinci uydu olan Sentinel-6B uzaya gönderilecek.

“Okyanuslarla ilgili en gerçek bilgiyi alabileceğiniz yer uzaydır” diyen NASA Bilim Müdürü Thomas Zurbuchen, açıklamasının devamında “NASA, deniz düzeylerindeki yükselmeyle ilgili çalışmalarına 1990’larda başladı. O periyodun bilim insanlarının yapılan kestirimlere yönelik merakı aslında 1990’larda uzaya gönderilen uydular sayesinde giderilmişti. Yani, deniz düzeylerinin yükselip yükselmediği sorusu, o dönemki datalarla de soru olmaktan çıkmıştı. Şu anda oturduğum koltukta yer çekiminin var olduğundan nasıl eminsem, okyanusların da yükseldiğinden o kadar eminim. Bu durumun hayatlarımıza olan tesirleriyle başa çıkmak zorundayız” tabirlerini kullandı.

Sentinel-6 ve Sentinel 6B uyduları bilim insanlarının, çok daha yüksek çözünürlükte müşahedeler yapmasını sağlayarak daha gerçek hava varsayımları yapmasını sağlayacak. Bu sayede örneğin fırtınaların karaya ulaşmasından çok daha evvel, kasırgalar daha okyanus üzerinde oluşurken ayrıntılı bilgiler elde edilebilecek.

Bilhassa deniz düzeyinden 10 metre yükseklikte yaşayan 600 milyondan fazla insan göz önünde bulundurulduğunda bu cins müşahedeler her açıdan daha da değerli hale geliyor. Kelam konusu uyduların iklim değişikliğine yönelik araştırmaların devamını sağlayacak olması açısından epeyce kıymetli olduğu söylemek sanırız yanlış olmayacaktır.

Tags :