Uzay dalının son yıllarda yükselen şirketlerinden olan Rocket Lab, tekrar kullanılabilirlikte SpaceX’e değişik bir formda rakip olmaya hazırlanıyor. Şirket dün gerçekleştirilen bir kargo vazifesinde, Electron isimli roketini yörüngeden Dünya’ya denetimli bir halde geri getirmeyi başardı. Rocket Lab’a bu kıymetli başarıyı getiren anahtar ekipman ise, ‘dev bir paraşüt’ oldu.

Rocket Lab yalnızca iki yıl evvel uzay nakliyatında birinci resmi misyonuna çıkmıştı. Şirket bu iki yıllık süreçte 15 farklı vazife tamamladı ve her bir vazifesinde farklı bir roket kullandı. Lakin Rocket Lab, tıpkı SpaceX üzere uzayda tekrar kullanılabilirliği savunan bir şirket. Bu manada çok farklı bir yaklaşımla da olsa roketlerini uzaydan Dünya’ya getirmeyi ve tekrar tekrar kullanmayı hedefliyor.

Rocket Lab’ın itici indirme sürecinde hayli enteresan ayrıntılar var. Öncelikle roket aşikâr bir yükseklik düzeyine ulaştığında dev bir paraşüt açarak düşüş suratını yavaşlatıyor. Sonrasında ise, roket yavaşça yüzeye yaklaşırken, bir helikopter geliyor ve roketi havada yakalıyor. Böylelikle iticinin okyanusa çakılması engellenmiş oluyor.

19 Kasım’da gerçekleştirilen testte üstte anlattığımız sürecin helikopter kısmı yer almıyordu. Yani roket paraşütle yavaşça Dünya’ya geri döndü ve okyanusa iniş yaptı. Rocket Lab ise denemenin büsbütün planladıkları üzere gittiğini ve tekrar kullanılabilirlik amaçlarında çok değerli bir kilometre taşını geride bıraktıklarını duyurdu.

Electron iticisi okyanusta kurtarılırken:

ABD merkezli Rocket Lab, uzay araştırmalarındaki yüksek fırlatma maliyetlerine bir tahlil getirmek emeliyle 2006 yılında kurulmuştu. Şirket uzun süren geliştirme sürecinin akabinde birinci ticari roketi olan Electron’u 2017 yılında tamamladı ve birinci test uçuşlarına başladı. Daha sonra 2018’de ise Electron resmi vazifelerine start verdi.

Rocket Lab’ın Electron roketi, uzay araştırmalarında birçok birincisi bünyesinde barındıran yenilikçi Rutherford motorlarından güç alıyor. Rutherford, bir yörünge roketindeki birinci elektrikli pompa ile beslenen motor olarak tarihe geçti. Lityum polimer bataryalarla çalışan Rutherford motorları sayesinde, Electron roketi yalnızca 5 milyon dolar civarında maliyetlerle uzaya kargo taşıyabiliyor. Rocket Lab’ın bu fiyatı rakip firmalarla karşılaştırıldığında yaklaşık 20 kat daha ucuz.